Komorač u svojim plodovima sadrži puno eteričnog ulja, masti i flavonoida. Njegovo eterično ulje pojačava rad želuca i crijeva i djeluje protiv grčeva.
Pored toga razrjeđuje sekret u bronhijama i tako olakšava iskašljavanje te se koristi kod prehlade s kašljem, posebno kod dojenčadi i male djece. Čaj od komorača smiruje crijeva ako se pije poslije svakog jela.
Sjeme komorača može se sušiti i od njega se priprema moćan čaj s aromatičnim mirisom. Čaj je sličan sladiću, opuštajućeg mirisa i pomalo gorkastog okusa.
Komorač ima protuupalno djelovanje, djeluje smirujuće na probavni sustav te smiruje grčeve i kolike te se zbog toga vrlo često koristi kod male djece.
Poznato je i njegovo diuretično djelovanje na mokraćne puteve.
Protuupalno djelovanje komorača
Može pomoći u borbi protiv infekcija. Čaj od komorača antimikrobno je i antivirusno sredstvo (1). Ako osjetite prehladu, ispijanje čaja od komorača može pomoći vašem tijelu u borbi protiv patogena koji napadaju vaš imunološki sustav.
Pomaže vam da lakše zaspite
Šalica vrućeg čaja sjajan je način da se opustite nakon dugog dana. Budući da komorač može opustiti vaše mišiće, uključujući i probavne mišiće, osjećat ćete se spremnijima za spavanje nakon što ga popijete. Drevni lijekovi zahtijevali su upotrebu komorača za liječenje nesanice.
Sastojci: 100% Komorač, plod (Foeniculum vulgare, fructus)
Način pripreme: 1 žličicu ploda (2,5g) preliti s 2-3 dcl kipuće vode, ostaviti poklopljeno 10-15 minuta uz povremeno miješanje te procijediti. Piti 3 puta dnevno po jednu šalicu čaja. Nema preporučene dnevne doze.
Način čuvanja: Čuvati na suhom i tamnom mjestu.